Yakıt Tasarrufu Sağlayan Sürüş Önerileri

Fuel saving 1

1. Yavaslayin

Yakıt tasarrufu saglamanın en etkili ve kolay yolu yavaşlamaktır. Aracınızın hızı arttıkça yakıt tüketiminin de artacağını aklınızdan çıkartmayın. Örneğin sabit vitesle saatte 40 km hızdan saatte 80 km hıza yükselmek yakıt tüketiminizi  yaklaşık olarak iki katına çıkartır. Ancak çok yüksek veya çok düşük hızlar da yakıt tüketiminin artmasına sebep olur ve kullandığınız vites de yakıt tüketiminiz üzerinde etkilidir. Optimum yakıt tasarrufu 5. viteste 70km/s ile 90km/s arasında olacaktır.*

*kaynak : elsevier, transportation research

 

Fuel saving 2

2. Surus Tarzinizi Degistirin

Vites geçişlerinizi ne kadar yumuşak yaparsanız, ani hızlanmalardan ve ani frenlemelerden ne kadar kaçınırsanız o kadar yakıt tasarrufu sağlamış olursunuz. Ani frenlemelerden kaçınmak için yol üzerindeki tehlikeleri önceden görmeye çalışın.Hazılı manevralar ve ani frenlemeler yapmak gibi agresif bir sürüş tarzına sahipseniz, yumuşak bir sürüş tarzına sahip bir sürücüden %20 daha fazla yakıt tüketeceksinizdir.*

*kaynak : ABD Çevre Koruma Ajansı

 

 

Use the highest possible gear

3. Aracinizi Yüksek Viteste Kullanmayi Tercih Edin

Düşük vitesler aracınıza en fazla gücu sağlamak için tasarlanmışlardır ve kalkış esnasında kullanılmalıdırlar. Çünkü aracınızın güce en fazla ihtiyaç duyduğu zaman kalkış anıdır. Belirli bir hızda mümkün olan en yüksek vitesi kullanmak yakıt tasarrufu sağlamanıza yardımcı olacak, düşük vitesler ise yakıt harcamanızı arttıracaktır. Güvenli olduğu sürece daha yüksek vitesleri tercih edin.

 

 

Selective cruise control

4. Hiz Sabitleyicisini Dogru Kullanin

Eğer aracınızda hız sabitleyici bir sistem var ise; bu sistem düz yollarda veya yokuş aşağı giderken hızınızı sabit tutmanıza ve yakıt tasarrufu sağlamanıza yardımcı olacaktır. Ancak yokuş yukarı bu sistemi kullanmak aracınızı önceden ayarlanan hızı korumaya zorlayacak ve böylece yakıt tüketiminizin artmasına sebep olacaktır.

 

Fuel saving 5

 

5. Klimanizi Sürekli Açik Tutmayin

Klimanız; aracınız için yakıt tüketimine sebep olan ekstra bir yüktür. Aracınızda klima kullanmamanız %3'e kadar yakıt tasarrufu sağlar*. Özellikle yaz ve kış aylarında hava sıcaklıklaı izin verdiği ölçüde klimayı kapatmayı tercih edin. Özellikle yaz aylarında düşük hızlarda veya dururken camlarınızı açın, havalandırma dışarıdan gelen esintinin keyfini çıkartarak konforlu bir sürüş yapmanıza olanak sağlar.

*Kaynak : Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı (ABD Enerji Bakanlığı)

 

 

Fuel saving 6

6. Beklerken Motorunuzu Kapatin

Araç rölantide çalışırken ihtiyacı olmadığı halde yakıt harcar.Beklerken motoru kapatmak ve hareket için hazır olduğunuzda yeniden çalıştırmak,arabayı hareketsiz durumda çalıştırmaktan daha az yakıt harcar.

 

 

Fuel saving 7

7. Asiri Yüklerden Kurtulun

Aracınız ne kadar ağır olursa hareket etmek için o kadar fazla güç harcayacak ve bu durum yakıt tüketiminişzin artmasına sebep olacaktır. Fazladan taşıdığınız her 50kg yük için yakıt tüketiminiz ortalama %1-2 artar*. Aracınızda ne taşımanız gerektiğini dikkatli bir şekilde değerlendirin ve gereksiz eşyaları boşaltın.

*Kaynak : ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA)

 

 

Fuel saving 8

8. Portbagaji Akillica Kullanin

Portbagajlar aracınızın aerodinamik yapısını olumsuz etkilerler ve yakıt tüketiminizi yaklaşık %5 oranında artırırlar*. Aracınıza sadece gerekli olduğunda portbagajı takın ve gereksiz olduğunda sökün.

*Kaynak : ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA)

 

 

Keep the windows closed

9. Camlarinizi Kapali Tutun

Camlarınızın, güneşliklerin veya sunroof'un açılması aerodinamik çekiş oluşturur ve bu da aracınızı yavaşlatır. Bu durumda gerekli hızda seyretmek için daha fazla enerji gerekeceğinden daha fazla gaza basarsınız ve bu da yakıt tüketiminizi arttırır. Camlarınızı ve güneşliklerinizi kapatarak yakıt verimliliğini arttırabilirsiniz.

 

Maintain your car properly

10. Aracinizin Bakimini Uygun Sekilde Yapin

Aracınızın maksimum verimlilikte çalışabilmesi için bakımlarını düzenli olarak yaptırın.  Kirlenmiş bujiler, kirli hava filtresi, tıkalı yakıt filtresi yakıt tsarrufunuzu olumsuz şekilde etkiler.Motor Yapının düzenli olarak değiştirilmesi de yakıt verimliliği açısından çok önemlidir. Bakımı iyi yapılmış motor yakıt tasarrufunu %4'e kadar arttırabilir*.

*Kaynak : Energy and Environmental Analysis, Inc. Washington DC

 

 

Keep your tires properly inflated

11. Lastiklerinizi Dogru Hava Basinciyla Sisirin

Yetersiz hava basıncıyla şişirilmiş lastikler daha fazla yuvarlanma direncine sahip olur, yani yuvarlanmak için daha fazla enerji gerekir ve bu da daha fazla yakıt tüketimiyle sonuçlanır.Janta gevşek bir şekilde monte edilmiş lastikler zaman içinde hava basıncı kaybına sebep olur. Bu nedenle hava basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi ve araç üreticisi tarafından size verilmiş olan kullanma kılavuzuna göre lastiğin doğru hava basıncı ile şişirilmesi sağlanmalıdır. Fazla şişirilmiş lastikler ise aracın yola tutunmasını zorlaştırır ve aracınızı güvenli bir şekilde sürmenize engel olur. Doğru bir şekilde şişirilmiş lastiklerle %5'e kadar yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz*. Doğru bir şekilde şişirilen lastikler aynı zamanda daha güvenlidir ve ömürleri çok daha uzundur.

*Kaynak : ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.