Güvenli Sürüş Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Düşük hızlarda gerçekleşen kazalar bile ağır yaralanmalara sebep olmaktadır; arabanın neresinden ve nasıl çarpıldığı, araba içindeki konumunuz, kafanın konumu, koltuk tipi, başlık konumu, kazadan önceki sağlık durumunuz ve diğer etkenler kazanın sonucu ciddi şekilde değiştirebilir.

 

Güvenli Bir Sürüs Için

Başlığınızı Ayarlayın.

Koltuğunuzu Ayarlayın.

Emniyet kemeri yükseklik ayarınızı kontrol edin

Eğer bekleme yapıyorsanız bir durumda kaçabilmek için önünüzdeki araçla aranızda yeteri kadar mesafe bıraktığınıza emin olun.

 

Baslik Nasil Ayarlanmalidir?

 

 

1) Başlığın üst seviyesinin, kafanızın üst seviyesinden 6cm'den  aşağıda olmamasına dikkat ediniz.

2) Başlık ve kafanızın arkası arasında en fazla 7 cm. boşluk bırakabilirsiniz.

 

Baslik Konumu Neden Önemlidir?

Kamçı Travması (çarpışmaya bağlı kafanın ileri geri sarsılması sonucu oluşan zedelenme) kemikler, kaslar, sinirler, tendonlar ve boyun bölgesi vertebral disklerde gerilmeye neden olan akut zedelenmedir. Kafanın çarpma etkisiyle ani ve beklenmedik şekilde önce arkaya sonra öne hareketiyle normal anatomik yapının bozulmasıdır. En sık trafikte, spor yaparken (Boks, Karate, Judo…) ve lunaparklardaki eğlence bineklerinde meydana gelmektedir. Baş ağrısı , migren, boyunda tutulma veya katılık, boyun ağrısı, sersemlik hissi (bulantı, kusma), düşünme ve hatırlamada problemler, uyuşukluk ve karıncalanma (kollar, yüz, omuzlar), çene ağrısı, alt sırt ağrısı, kalça ağrısı, görmede bozukluk gibi semptomları vardır.

 

 

Resim 1

Bu resimde iyi ayarlanmış başlık görünmektedir, bu şekilde Kamçı Travması geçirme riski azalmıştır. Koltuğun sırt kısmı oldukça dik konumda, böylece başlığı kafanın arkaya yakın bir yerine ayarlanmak mümkün olmuştur. Başlığın üstü yolcunun kafası ile aynı sevide olduğu için yaralanma ihtmali daha da azalmaktadır.

Resim 2

Bu resimde ise kusurlu olarak ayarlanmış bir başlık görünmektedir. Başlık yolcunun kafası ile aynı seviyede olmasına rağmen, başlık ve yolcunun kafası arasında büyük bir boşluk vardır. Bu boşluk sebebiyle (sarı ok ile işaretlenmiş alan) kafa geriye hareket edebilir, eğilebilir. Dolayısıyla yaralanma meydana gelme ihtimali oldukça yüksektir.

 

Resim 3

Bu resimde iyi ayarlanmış bir başlık daha görünmektedir. Resim 1 de olduğu gibi, dikkat edeceğimiz ana noktaları şöyle: başlığın üstü yolcunun kafa ile aynı seviyede, ayrıca başlık yolcunun kafasın arkasına yakındır.

Resim 4

Bu resimde kusurlu olarak ayarlanmış başlık görünmektedir. Sarı ok başlığın üstü ve yolcunun kafa arasındaki mesafeyi göstermekte. Bu mesafe yaralanma olanağı artırmaktadır. Doğru ayarlanmak için resim 3'te gösterildiği gibi başlık yukarıya doğru kaldırılmalıdır.

 

KOLTUK NASIL AYARLANMALIDIR?


 

  

İlk olarak sürücünün sırtı koltuğun arka kısma düz olarak yaslanıp bacakların altı koltuğun alt kısımla temas etmelidir. Vücudun koltuğa temas eden kısımlarının koltukla arasında boşluk kalmayacak şekilde teması sağlanmalıdır. Bu pozisyonun maksadı şoför ve koltuğu arasında azamı temas kurmaktır. Bu hem sürücünün güvenliği için yararlıdır hem de şoföre en çok dokunsal geribildirim sağlamakta olan pozisyondur.

İkinci olarak kol pozisyonu. Kollar tam uzatıldığında bilekleri direksiyon simidin üstüne gelecek şekilde olmalıdır. Bu oturuş şekli direksiyonu çevirirken kolların dirseklerde hafifçe eğimli/kıvrık olmasına müsaade etmektedir. Bunun maksadı direksiyon simidi çevrilirken  kolların fazla uzatılmasından korunmaktır. Kolların fazla uzatılması erken yorulmalara, ve şoförün direksiyondaki titreşimleri algılama hassasiyetinin azalmasına sebep olur.

Üçüncü olarak bacak yerleşimi. Herhangi bir pedal ayak tabanı ile (parmaklarla değil) tam basıldığında, dizde bacak hala kıvrık olmalıdır. Kollar için anlatıldığı gibi bacakların fazla uzatılmasını önlemek içindir. Dizlerin gösterge paneli veya direksiyon çubuğu altına temas etmemelerine dikkat ediniz. Aslında, kaza anında yaralanmayı önlemek için arada birkaç santim boşluk olmalıdır. 

 

EMNIYET KEMERININ YUKSEKIGI NASIL AYARLANMALIDIR?

Emniyet kemerinin yüksekliğini ayarlarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta emniyet kemerinin omuz üzerinden geçerek tam olarak omuz ortasına gelecek şekilde ayarlanmasıdır. Eğer kemer yüksekliği; kemer omuzun boyun tarafına yakın şekilde geçecek şekilde ayarlanmışsa, (kemer başlangıç noktası yüksekse) hem yolculuk esnasında kişide rahatsızlık yaratacak hem de bir kaza anında sürtünmeden dolayı boyundan geçen hayati damarlara zarar verme ihtimali doğacaktır. Eğer kemer omuzun dış tarafına yakın olacak şekilde ayarlanırsa (kemer başlangıç noktası alçaksa) kaza anında boyun, omuz ve göğüs bölgesini yeteri kadar koruyamayacaktır. Tam olarak bir yükseklik mesafesi vermek her kişinin boyu, kilosu, kafa ve boyun boyutları; her aracın genişliği, koltuk uzaklığı, koltuk genişliği farklı olduğu için mümkün değildir fakat ideal yüksekliğin kişinin alın hizası ile kafa üst noktası arasında olduğu söylenebilir. Emniyet kemeri takılırken, kemerin kıvrılmamış olmasına dikkat edilmesi de zorunludur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.